Üniversitemizde 67. Avrupa Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Üniversitemizde 67. Avrupa Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi organizasyonunda Avrupa Birliği’nin 67 , Roma Anlaşması’nın 60 yılını çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Esenboğa Külliyemizde  gerçekleştirilen programın açılış konuşmalarını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin Doğan ve İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Luigi Mattiolo’nun gerçekleştirdi. Program devamında Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri hakkında yapılan sunumlarda Roma La Sapienza Üniversitesi Jean Monnet Kürsüsü’nden Prof. Dr. Maria Grazia Melchionni’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu üzerine yaptığı sunum Avrupa Birliği’nin tarihsel gelişimi bakımından önemli bir bilgilendirme niteliğinde idi.

Avrupa Birliği Delegasyonundan Micheal Rupp Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde vizelerin kaldırılmasının önemi üzerinde dururken, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Selim Yenel’in Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihsel gelişimini ele aldığı konuşması dinleyiciler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle karşılandı. Yenel Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin ertelenmesiyle karşılıklı önemli fırsatların kaçırıldığını dile getirdi. Öğrencimiz Halil Karataş ise Türkiye’nin Avrupa Birliğinden neler beklediğini ele aldığı konuşmasında, gençlerin Avrupa Birliği’ne bakışlarını ele aldı.

Etkinliğin öğleden sonra oturumunda Avrupa Birliği, Brexit ve AB Türkiye İlişkilerini New Castle Üniversitesi’nden Dr. Micheal Lloyd İngiltere’de yapılan referandumla başlayan  Brexit Sürecini tüm ayrıntılarıyla dinleyiciye aktardı. Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Doç. Dr. Giray Sadık  panelde yaptığı sunumda Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerini ele aldı. AYBÜ Jean Monnet Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Angelo Santagostino’nun moderatörlüğünü yaptığı panel öğrencilerin sorularıyla zengin bir tartışma ortamı yarattı. Etkinliğin her iki oturumuna çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.