Fakülteler: Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi

mimarlikon

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi

Fakülte hakkında

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültemiz Ankara Esenboğa Külliyesi’nde son teknolojiye sahip yerleşkemizde profesyonel öğrenciler yetiştiriyoruz. Zengin kütüphaneye sahip, uygulama sınıflarında kaliteli eğitim veriyoruz.

y4

Aybukulliye-1

Mimarlık Bölümümüz (İngilizce)

Mimarlık Bölümümüz, lisans ve/veya lisansüstü derecelerini yurt dışı ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış tecrübeli, genç ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir. Bölümümüz, Uluslararası düzeyde nitelikli ve geleceğe yönelik bir eğitim sunacaktır.

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde Mimarlık bölümümüz %100 İngilizce olarak eğitim verecektir.

2018-2019 Akademik Yılında ilk defa öğrenci almış olan bölümümüzde, alanında deneyimli akademisyenler öğrencileri yetiştirecektir.

Uluslararası Teknoloji ile Millî Mimari’de Örnek Olacak Bir Fakülte…

m225

Mimarlık Bölümü Mezunlarının İş İmkanları

Mimarlık mezunları, kamu ve özel sektörün projelendirme ve inşaat birimlerinde tasarımcı, kontrolör ve uygulamacı olarak görev alabilir ya da kendi iş yerlerini kurarak kamu ve özel sektör projelerini yürütebilirler.

Mimarlık mesleği verdiği hizmet ile insani, toplumsal ve kültürel değerler yaratmaya yönelik çok yönlü bir alandır.

m226

AYBÜ Mimarlık Bölümümüzü seçmeniz için birçok nedeniniz var;

Mimarlık Bölümümüz, kendisini kalite ve yeniliğe adamış, birikimini toplumun hizmetine sunmakta, ileri seviye teknoloji bilgilerini mimarlık sistematikliğine uyarlamaktadır.

Mimarlık; kullanım güvenliğine sahip, işlevine uygun, rahatlık koşullarını sağlayan ve insana yaşama zevki ve estetik mekanların yaratılmasını hedefler. Bir yapıyı ‘mimari eser’ yapan, insan yerleşmelerini kente/şehre dönüştürmektir. Mimarlığın bilim, teknoloji ve sanat alanlarıyla eş dereceli bağlantısı vardır. Bilim, teknoloji ve sanat alanlarını buluşturan bir disiplin oluşu nedeniyle çok yönlü birikime sahip olmayı gerektiren mimarlığın, doğal olarak eğitimi de özenli bir ortam gerektirir. Bu ortamı size sunuyor, sizleri bekliyoruz.

m227

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümümüz

Bölümümüz, lisans ve/veya lisansüstü derecelerini yurt dışı ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden eğitim almış tecrübeli, genç ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir. Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültemiz, Görsel okuryazarlık konusundaki becerilerini yaratıcılık, özgüven ve çalışma disiplini ile birleştiren profesyoneller yetiştirmektir.

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde Görsel İletişim Tasarımı, Geleneksel Sanatlar ve Endüstri Ürünleri Tasarımı programları vardır. 2019-2020 Alademik Yılında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü lisans eğitimine başlamıştır. Programın eğitim dili Türkçe süresi 4 yıldır.

 guzelsanatlar-1

Geçmişi Tanıyan ve Çağın Bilincinde, İleri Teknolojiyi Kullanabilecek Tasarımcı ve Üretken Yaklaşıma Sahip Bir Bölüm

Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu reklam/tanıtıma yönelik farklı iletişim kanallarını kullanarak, profesyonel bir bakış açısıyla; medyanın çeşitli alanlarından reklam dünyasına, interaktif enformasyondan bilişim teknolojileri ile veri iletişimine, TV kanallarından video, sinema prodüksiyon ve post-prodüksiyon ajanslarında uygulamalı tasarımcılığa ve yine sinema alanında özgün çalışmalardan mekan tasarımlarına, filmlerdeki karakter tasarımlarından oyun endüstrisindeki tasarımlara, yurtiçi ve yurtdışı reklam ajanslarında sanat yönetmenliğinden firmaların satış, pazarlama ve halkla ilişkiler birimlerine, basın-yayın sektörlerine, ambalaj tasarımcılığından arayüz ve etkileşim tasarımcılığına, serbest tasarım danışmanlığından güzel sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında akademik kariyere, web tasarımından internet üzerindeki sosyal medya tasarımına kadar birçok önemli alanda etkin bir şekilde görev alabilmektedir.

guzelsanatlar-2

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünü seçmeniz için birçok neden var;

Fakültemiz bünyesinde yer alan bölümümüz, bireylere geleneklerinden beslenerek çağdaş düzeyde eserler üretebilmeleri için gerekli tüm pratik ve teorik bilgileri vermeyi görev edinmiştir.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü; günümüz dünyasında değişen ve yenilenen iletişim teknolojilerine dayanmaktadır. Her geçen gün iletişim araçları ile mesaj yoğunluğuna maruz kalan kitlenin zihninde yer edinebilmek zorlaşmaktadır. İletişim tasarımcısı, farkındalığı arttırmak amacı ile mesajı etkili bir görsel dil kullanarak hedef kitleye sağlıklı bir şekilde ulaştırmayı hedeflemektedir. Bölümün amacı, tasarım ve üretim yönü güçlü, ilgili bilgisayar programlarına ve teknolojiye hâkim, iletişime ve yeniliklere açık, görsel algı düzeyi ve yaratıcılığı yüksek, sanatın her dalına ilgi duyan, tasarımcılar yetiştirmektir. Bu sayede de görsel kültürün ağırlığının giderek arttığı 21.yüzyılda Türkiye’nin Görsel İletişim Tasarımı alanında en iyi eğitim veren kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir.

Fakülte Yerleşkeleri

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Esenboğa Külliyesi'nde öğrenim görmektedir.

İletişim

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi Esenboğa/ANKARA
(0 312) 324 15 55
mimarlik@ybu.edu.tr