Fakülteler: Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi

mimarlikon

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi

Fakülte hakkında

Ankara Esenboğa Külliyesi’nde son teknolojiye sahip yerleşkemizde yetkin mimar ve tasarımcılar yetiştirmek üzere gerekli eğitim ve öğretim imkanları sunmaktayız. Zengin bir kütüphane, maket ve bilgisayar laboratuvarları ile desteklenen modern interaktif uygulamalı derslerle kaliteli eğitim vermekteyiz.  

y4

Aybukulliye-1

Fakültemiz, lisans ve/veya lisansüstü derecelerini yurt dışı ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış tecrübeli, genç ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir. Fakültemiz, Uluslararası düzeyde nitelikli ve geleceğe yönelik bir eğitim sunmaktadır.

Fakültemiz bünyesinde bulunan Mimarlık Bölümü %100 İngilizce, Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü ise Türkçe olarak eğitim vermektedir. Fakültemiz toplamda 13 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi ve 10 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Kültürel Kimliğe Özgün Yorumlar Getiren ve İleri Teknolojiye Hâkim Tasarımcılar Yetiştiren Bir Fakülte…

m225

Mimarlık Bölümü Mezunlarının İş İmkanları

Mimarlık Bölümü mezunları mimari tasarımcı veya proje sorumlusu olarak ofislerde veya şantiyelerde proje takibi yapabilir ve şantiye şefi olarak görev alabilirler. İlgili konularda uzmanlaşarak kentsel tasarım, iç mekân dekorasyonu, restorasyon ve koruma, yapılarda enerji yönetimi gibi alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.  Bunun yanında, kamu kuruluşlarında, özellikle altyapı ve üstyapı alanlarında çalışan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bakanlıklarda, tüm belediyeler ve benzeri kurumların ilgili pozisyonlarında istihdam edilebileceklerdir.

 

m226

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezunlarının İş İmkanları

Görsel İletişim Tasarımı bölümünden “ Görsel Tasarımcı” unvanı ile mezun olanlar; reklam/tanıtıma yönelik farklı iletişim kanallarını kullanarak, profesyonel bir bakış açısıyla; medyanın çeşitli alanlarından reklam dünyasına, interaktif enformasyondan bilişim teknolojileri ile veri iletişimine, TV kanallarından video, sinema prodüksiyon ve post-prodüksiyon ajanslarında uygulamalı tasarımcılığa ve yine sinema alanında özgün çalışmalardan mekan tasarımlarına, filmlerdeki karakter tasarımlarından oyun endüstrisindeki tasarımlara, yurt içi ve yurt dışı reklam ajanslarında sanat yönetmenliğinden firmaların satış, pazarlama ve halkla ilişkiler birimlerine, basın-yayın sektörlerine, ambalaj tasarımcılığından arayüz ve etkileşim tasarımcılığına, serbest tasarım danışmanlığından güzel sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında akademik kariyere, web tasarımından internet üzerindeki sosyal medya tasarımına kadar birçok önemli alanda etkin bir şekilde görev alabilmektedir.

 

m227

guzelsanatlar-1

 

guzelsanatlar-2

AYBÜ Mimarlık ve  Güzel Sanatlar Fakültesini seçmeniz için birçok nedeniniz var;

Fakültemizin önceliği kültürel kimliğini özümsemiş, içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarının farkında olan, çağının bilincinde, ilgili bilgisayar programlarına ve teknolojiye hâkim, iletişime ve yeniliklere açık, görsel ve mekânsal problemlere bu bakış açısıyla yaklaşarak özgün çözümler üretebilen tasarımcılar yetiştirmektir. Öte yandan, Mimarlık ve Görsel İletişim bölümlerinin koordinasyonuyla bütüncül bir sanat eğitimi hedeflemektedir. Stüdyo geleneğini teknik donanımlarla zenginleştiren yerleşkemize sizleri bekliyoruz.

Fakülte Yerleşkeleri

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Esenboğa Külliyesi'nde öğrenim görmektedir.

İletişim

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi Esenboğa/ANKARA
(0 312) 906 2420
mimarlikguzelsanatlar@ybu.edu.tr